Happy 100 years!
Bollywood świętuje setną rocznicę narodzin . . . do głębokiego naczynia można wrzucić garść nasion kopru, posypać startym imbirem, dodać czarnego i zielonego kardamonu, razem mocno ucierać. Otrzymaliśmy ziołową MASALE. Dodając do ryżu i warzyw mamy indyjską potrawę, której zapach napełni nasz dom rozchodząc się po nim na dobrych kilka godzin. Siądziemy wygodnie w fotelu i możemy oglądać niekończący się film o miłosnych intrygach, okropnych rodzicach, dobrodusznych służących, podłych krewnych, niebezpiecznych rywalach, ucieczkach, chorobach, oddanych przyjaźniach a wszystko to w przepięknej scenerii, kolorowych tkaninach, przeszczęśliwych pieśniach i grupowym tańcu – FILMOWA MASALA
http://www.youtube.com/watch?v=2gmYNvdSkfk
Miliony ludzi każdego dnia zasiada w indyjskich kinach aby przeżyć najszczęśliwsze chwile. Tutaj nie ma bogatego czy biednego, nie ma kobiety czy mężczyzny wszyscy stają się częścią wymarzonego świata – jego ruchami, melodią, łzami i wybuchem śmiechu, tworząc samymi sobą doznania indyjskiego świata.
Nie tak popularne na zachodzie kino indyjskie wychodzi z domów diaspory i coraz śmielej pojawia się w lokalnych kinach, w czasopismach i wielkich reklamach publicznych.
W sowieckich czasach bardzo lubiane we wszystkich republikach byłego ZSRR film indyjski wraca w nowoczesnej formie, przynosząc inspirujące zwyczaje dla odradzających się kultur Środkowej Azji.
W Afganistanie w 2008 roku Bollywood stało się przyczyną sporu świeckiej władzy i talibów oskarżających je o wnoszenia nie islamskich wartości do afgańskich domów. Społeczeństwo wybrało wirujący świat kolorów i porywających opowieści nad twardą literą prawa i religijnych zwyczajów. Serial Kyonki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi był tak popularny, że nawet goście weselni wychodzili z przyjęcia aby zebrać się przed telewizorem, a ulice pustoszały na czas pokazu kolejnego odcinka. W 2007 roku politycy amerykańscy prosili o przysyłanie do Afganistanu indyjskich celebrytów aby odwrócić uwagę społeczeństwa od radykalnych myśli.
Indyjski serial pokazywany w Afganistanie: Kyonki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi
http://www.youtube.com/watch?v=PjRBdtawsUg
W Afryce ludzie z dalekich wiosek przechodzą pieszo dziesiątki kilometrów aby zgromadzić się w mieście, do którego dotarł nowy film Bollywoodu!
Co ożywia ten wschodni fenomen i co czyni go globalną kulturą? Przepaść kulturowa z zachodnim światem oraz ignorancja hollywoodu umniejsza znaczenie nadchodzącego tsunami z Indii! A ono napełnia domy Azji, Afryki i wlewa się za progi Europy i Ameryki.
Jakie znamy indyjskie filmy? Warto poszukać, przygotować się i przeżyć coś więcej niż tylko filmowe wrażenia, można odbyć podróż do innej kultury a ona potrafi nas zaskoczyć, zdenerwować, rozśmieszyć, znudzić i rozbawić ale na pewno nie pozostawi nas obojętnymi bo taki cel postawił sobie Bollywood – w opowieściach przedstawić prawdy o ludzkim życiu.
Cytaty z filmu Chingaari, 2006 roku:
Pieniądze nie są ważne, ja wyznaję miłość, martwię się tylko o miłość.
Bez głodu danie nie jest tak smaczne.
Tylko kobieta potrafi rozpalić iskrę pożądania, w której płonie i ginie mężczyzna.
Bóg czyni życie ciężarem, człowiek obciąża najbliższych.
Płacz tyle łez, ile masz w sercu. Póki są łzy, rozpacz i radość, póty żyjemy.
Inaczej nie ma oddechu i nie ma uczuć.
Jeśli rozłożę bagaż na dłonie, ramiona i głowę, może uniosę ten ciężar.
Ale ciężar na sercu…tego unieść nie potrafię.
Plama na młodości zostaje na całe życie.
Samymi słowami czyny się nie dopełniają.
Prawda naszego życia gorzko smakuje.