Wielki Piątek

Haraam (język arabski) – grzech zapisywany przez anioła na Twoim lewym ramieniu.
W islamie używane w znaczeniu “WSTYD za popełniony czyn”, w chrześcijaństwie rozumiane jako “WINA”. Sprowadza gniew i karę Wszechmogącego, a też oddziela od innych trawiąc wnętrze jak robaki! Haraam jest straszny dla Ciebie i bliskich!
Ostrym nożem przeciął gardło młodemu jagnięciu. Krew a z nią życie płynęły w ziemię. Staliśmy patrząc na cały rytuał ofiarowania, teraz wszystko się zmieni, nie ma co ukrywać wstydu przed całą wsią. Jesteśmy razem bo stało się nieszczęście i ktoś musi za to zapłacić. Muła, którego nie powinno tutaj być powiedział krótką modlitwę, dając nadzieję na zmycie grzechu i uproszenie zmarłych przodków o przychylność. Ludowy islam dopuszcza animistyczne zwyczaje, Wachabici nigdy nie zgodziliby się na takie zachowanie tej małej społeczności. Tylko jedna ofiara, tylko jedna historia opowiada o Miłosiernym Stwórcy, krzyczeliby fundamentaliści rzucając wyzwiskami, składając na ołtarzu syna Abraham nie wiedział, że Wszechmogący już wcześniej przygotował młode jagnię, doskonałą ofiarę. Tylko Jego miłosierdzie może Wam pomóc a kara zaspokoi Jego sprawiedliwość nauczali młodzi absolwenci szkół koranicznych.
W świecie gdzie duchowość przenika ciało człowieka, sprowadza na niego chorobę, zabiera jego dzieci, ogarnia jego umysł, zsyła na niego biedę i paraliżuje strachem wchodzącym do domu z ciemnością wieczoru, a wstyd zmusić może do złożenia w ofierze nawet najbliższej osoby, człowiek potrzebuje ponadnaturalnej odpowiedzi, siły, która jest większa niż logiczne tłumaczenie, mocy wyrywającej z niewoli strachu, wstydu i winy.
“Ojciec  w niebie przygotował doskonałą ofiarę, raz na zawsze, sprawdzona przez praojca Abrahama, udowodniona pomazanymi krwią odrzwiami w Egipcie a później przepowiadana wieloma znakami aż się stało – Wielki Piątek”
cross
Obraz – Moh’d Bilbeisi