„Niektórzy żyją tak jakby mieli umrzeć, a inni umierają jakby mieli całe życie przed sobą”
Afganistan | Ewa Szymczyk i Zbyszek Pawlak

 
 
Nasza wystawa była prezentowana w wielu miastach Polski oraz w Anglii. Podczas otwarcia przedstawiamy godzinny multimedialny reportaż na temat wschodniej kultury. Wystawa gościła w różnych miejscach jak kawiarnie, kluby, szkoły, ośrodki kultury oraz na szczególne zaproszenie osób prywatnych.
 
Autorzy o wystawie:
Wystawa jest próbą odsłonięcia rysów twarzy Afganistanu. Zajrzenia pod metaforyczną burkę utkaną z mitów i informacji podawanych w mediach. Pomagają w tym dwa różne spojrzenia, reportażowe fotografie Zbigniewa Pawlaka: męskie, techniczne, opatrzone w komentarze. Oraz intuicyjne i liryczne, odsłaniające jedynie rąbka wschodniej tajemnicy kobiecości, portrety w burkach Ewy Szymczyk. Pragnieniem autorów jest zwrócenie uwagi nie na wojnę i terroryzm, a na życie zwykłych ludzi. Którzy szukają normalności oraz zakorzenienia w teraźniejszości. „Chcemy aby adresat wystawy utożsamił się z bohaterami fotografii, zobaczył, że mimo różnic, pragnienia i marzenia mamy takie same.”

Wystawa składa się z dziewięciu zdjęć reportażowych Zbyszka Pawlaka, czterech zdjęć artystycznych Ewy Szymczyk i gościnnie sześciu zdjęć Davida Andersona.