Filmowy Tabor w Krakowie

Już w najbliższy weekend zapraszamy na dwa dni pełne filmów cygańskich!

1 i 2 grudnia w Kinie Agrafka nie zabraknie muzyki, kolorów i baśni, ale będzie też chwila refleksji nad naszym stosunkiem do “innych”, żyjących obok nas, oraz nieco pogłębionej wiedzy o ich historii i kulturze.

Chcemy wspólnie oglądać filmy ukazujące różne aspekty i odcienie kultury romskiej, by lepiej ją poznać, zweryfikować stereotypy i nieco oswoić. Jednocześnie chcemy zastanowić się, jak film radzi sobie z takim portretowaniem, rozważając unikalny fenomen niezwykle bogatego kina cygańskiego jako “kina narodowego”, w którym tylko jeden z twórców jest reprezentantem owego narodu.

Wierzymy, że film może być okazją do spotkania z odmienną kulturą, sposobem na odkrywanie jej, drogą do lepszego zrozumienia żyjących obok ludzi. Dla nas seans filmowy był początkiem niezwykłej przygody z objazdowym kinem i jego widzami. Unikalna sytuacja, kiedy to nie widz przychodzi do kina, ale kino do widza, zapoczątkowała wiele niezwykłych pomysłów, rozmów i sytuacji, które nie mogłyby zaistnieć bez tej inicjatywy.

Mamy nadzieję, że w ten weekend wydarzą się kolejne. Do zobaczenia!

Zachęcamy do sprawdzenia REPERTUARU projekcji oraz towarzyszących im wykładów.

Zapraszamy również szczególnie na sobotni koncert Trio Transylvania o 20:00 w Kinie Agrafka!

……………………………………
informacje ze strony wydarzenia