Happy 100 years!

Bollywood świętuje setną rocznicę narodzin . . . do głębokiego naczynia można wrzucić garść nasion kopru, posypać startym imbirem, dodać czarnego i zielonego kardamonu, razem mocno ucierać. Otrzymaliśmy ziołową MASALE. Dodając do ryżu i warzyw mamy indyjską potrawę, której zapach napełni nasz dom rozchodząc się po nim na dobrych kilka godzin. Siądziemy wygodnie w fotelu i możemy oglądać niekończący się film o miłosnych intrygach, okropnych rodzicach, dobrodusznych służących, podłych krewnych, niebezpiecznych rywalach, ucieczkach, chorobach, oddanych przyjaźniach a wszystko to w przepięknej scenerii, kolorowych tkaninach, przeszczęśliwych pieśniach i grupowym tańcu – FILMOWA MASALA

0767

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=2gmYNvdSkfk

Miliony ludzi każdego dnia zasiada w indyjskich kinach aby przeżyć najszczęśliwsze chwile. Tutaj nie ma bogatego czy biednego, nie ma kobiety czy mężczyzny wszyscy stają się częścią wymarzonego świata – jego ruchami, melodią, łzami i wybuchem śmiechu, tworząc samymi sobą doznania indyjskiego świata.

Nie tak popularne na zachodzie kino indyjskie wychodzi z domów diaspory i coraz śmielej pojawia się w lokalnych kinach, w czasopismach i wielkich reklamach publicznych.

W sowieckich czasach bardzo lubiane we wszystkich republikach byłego ZSRR film indyjski wraca w nowoczesnej formie, przynosząc inspirujące zwyczaje dla odradzających się kultur Środkowej Azji.

W Afganistanie w 2008 roku Bollywood stało się przyczyną sporu świeckiej władzy i talibów oskarżających je o wnoszenia nie islamskich wartości do afgańskich domów. Społeczeństwo wybrało wirujący świat kolorów i porywających opowieści nad twardą literą prawa i religijnych zwyczajów.  Serial Kyonki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi był tak popularny, że nawet goście weselni wychodzili z przyjęcia aby zebrać się przed telewizorem, a ulice pustoszały na czas pokazu kolejnego odcinka. W 2007 roku politycy amerykańscy prosili o przysyłanie do Afganistanu indyjskich celebrytów aby odwrócić uwagę społeczeństwa od radykalnych myśli.

7d33364a-c375-4a94-9f5f-2b66f73dd0bc

 

 

 

 

 

 

 

Indyjski serial pokazywany w Afganistanie: Kyonki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi

http://www.youtube.com/watch?v=PjRBdtawsUg

W Afryce ludzie z dalekich wiosek przechodzą pieszo dziesiątki kilometrów aby zgromadzić się w mieście, do którego dotarł nowy film Bollywoodu!

Co ożywia ten wschodni fenomen i co czyni go globalną kulturą? Przepaść kulturowa z zachodnim światem oraz ignorancja hollywoodu umniejsza znaczenie nadchodzącego tsunami z Indii! A ono napełnia domy Azji, Afryki i wlewa się za progi Europy i Ameryki.

 

devdas-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakie znamy indyjskie filmy? Warto poszukać, przygotować się i przeżyć coś więcej niż tylko filmowe wrażenia, można odbyć podróż do innej kultury a ona potrafi nas zaskoczyć, zdenerwować, rozśmieszyć, znudzić i rozbawić ale na pewno nie pozostawi nas obojętnymi bo taki cel postawił sobie Bollywood – w opowieściach przedstawić prawdy o ludzkim życiu.

Cytaty z filmu Chingaari, 2006 roku:

Pieniądze nie są ważne, ja wyznaję miłość, martwię się tylko o miłość.

Bez głodu danie nie jest tak smaczne.

Tylko kobieta potrafi rozpalić iskrę pożądania, w której płonie i ginie mężczyzna.

Bóg czyni życie ciężarem, człowiek obciąża najbliższych.

Płacz tyle łez, ile masz w sercu. Póki są łzy, rozpacz i radość, póty żyjemy.

Inaczej nie ma oddechu i nie ma uczuć.

Jeśli rozłożę bagaż na dłonie, ramiona i głowę, może uniosę ten ciężar.

Ale ciężar na sercu…tego unieść nie potrafię.

Plama na młodości zostaje na całe życie.

Samymi słowami czyny się nie dopełniają.

Prawda naszego życia gorzko smakuje.

 

Chingaari