Trzy Żywioły 2012 startują!

Pod prąd apokaliptycznym zapędom 2012 roku nie zamierzamy zwalniać tempa i zapraszamy na cykl tegorocznych, żywiołowych Imprez. Zaczynamy w Krakowie: 9. Festiwal Podróżników Trzy Żywioły i Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata odbędą się od 16 do 18 marca 2012 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Z okazji roku 2012 na Trzech Żywiołach nie zabraknie refleksji nad kondycją świata i nas samych. Oczywiście przez pryzmat podróży.

Planeta według Kreta – Jarosław Kret w pogodny sposób, barwnie opowie o swoich podróżach po INDIACH. Trudny kawałek świata i historii – w sposób, który nie męczy i nie przytłacza swoją wagą – przedstawi reportażysta Gazety Wyborczej Jacek Hugo-Bader (Dzienniki Kołymskie).

Zbyszek Pawlak przez ponad 10 lat mieszkał w Środkowej Azji, biorąc udział w licznych projektach edukacyjnych i humanitarnych. W swoim wyjątkowo emocjonalnym pokazie – z podróży Jedwabnym Szlakiem – skupi się na obrazie ścierających się światów, Wschodu z Zachodem. Ania Olej-Kobus i Krzysztof Kobus zabiorą nas w niezwykle barwną podróż do jednego z najciekawszych krajów Afryki – Namibii. Jakub Rybicki zafunduje nam podróż w czasie – do średniowiecza, które namierzył w najbardziej zapomnianym zakątku Afganistanu, z dala od działań wojennych. Jak tam było pół wieku temu dopowie himalaista Marian Bała, który w latach 60-tych wielokrotnie odwiedzał Afganistan.

Wzorem ubiegłych lat nie zabraknie magicznych miejsc w Polsce – niestrudzona poszukiwaczka skarbów i legend Dolnego Śląska Joanna Lamparska zabierze w podróż do miejsc nieoczywistych – m.in. zdradzi tajemnicę ukrycia Bursztynowej Komnaty. Tę najbardziej prawdopodobną, oczywiście. Podróż dookoła świata nie wyjeżdżając z Londynu? – To nie prowokacja, ale genialny pomysł Jarka Sępka pokazania odmienności świata, który jest na wyciągniecie ręki. Czy pasja podróżowania może obudzić cos więcej niż empatię? Tak, Staszek Kotlarczyk poszedł krok dalej, postanowił pomóc bardzo biednym ludziom z etiopskiej prowincji organizując zabiegi medyczne uzdrawiające ich oczy. To będzie niesamowita opowieść – pokaz Oczy Etiopii, który – gwarantujemy – wyzwoli w Was ogromne emocje

Będą jak zawsze żywiołowe nagrody dla publiczności, premiery książek i wystawy fotograficzne.

Tuż obok Festiwalu Podróżników, już kilka lat temu rozgościł się młodszy brat: Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata – festiwal najlepszych filmów dokumentalnych o cywilizacji, podróżach i łyku adrenaliny. Zobaczymy m.in. znakomity 180 stopni na południe. To poza dokumentem o ekstremalnym wyczynie, próba głębszego zastanowienia się nad losami społeczeństw „dotkniętych” przez cywilizację, później świat współczesnych kobiet skazanych w Ghanie na życie jako „wiedźmy” (Wiedźmy z Gambagi). Nie zabraknie też nominowanego do Oscara pełnometrażowego Śmietniska. Film z muzyką Moby’ego opowiada historię nowojorskiego twórcy pop-artu Vika Muniza, który wyrusza do ojczystej Brazylii, na największe na świecie wysypisko śmieci. Film zdobył nagrodę publiczności „Czwarty Żywioł” na “Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata” we Wrocławiu końcem 2011 roku.

Co dalej? Nie zabraknie warsztatów podróżniczych, które od kilku lat cieszą się niezwykłą popularnością. Katarzyna Mazurkiewicz doradzi jak zorganizować wyprawę do Indii, Piotrek Trybalski podpowie jak poradzić sobie z fotografią uliczną w podróży, Jacek Szymczak zaprosi na praktyczny warsztat filmowca – podróżnika w pigułce, a Hubert Olender i Dorota Ludwicka (Fly4free) jak i gdzie kupować najtańsze bilety lotnicze.

Mamy dla Was zestaw wydarzeń specjalnych:

  • Premiera absolutnie żywiołowej niespodzianki wydawniczej (będziecie zaskoczeni!)
  • Premiera najnowszej książki Robba Maciąga „Tysiąc szklanek herbaty”
  • Premiera książki Piotrka Trybalskiego „Fotograf w podróży”
  • Do tego swoje książki podpisywać także będą: Jarek Kret, Jacek Hugo-Bader, Joanna Lamparska, Jarek Sępek, Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

 

DATY FESTIWALU: 16 – 18 marca 2012

MIEJSCE: Nowohuckie Centrum Kultury, Al. Jana Pawła II 232, Kraków

materiały prasowe 9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły 2012