Szwajcaria Jedwabnego Szlaku

10 i 12 października 2011 r. gościliśmy w naszej szkole podróżnika – pana Zbigniewa Pawlaka. Wykład wsparty projekcją zdjęć i muzyką wschodu dotyczył życia i kultury mieszkańców Afganistanu. Ciekawe historie, egzotyczne stroje pozwoliły nawiązać gościowi błyskawiczny kontakt z publicznością.


Urzekły nas opowieści podróżnika o afgańskich szejkach, gościnności kraju, gdzie ludzie są bardzo hojni, otwarci na innych i pracowici. Do cennych nauk odnośnie pobytu w Afganistanie należy stwierdzenie, że pusty talerz, w tym azjatyckim kraju, oznacza prośbę o dokładkę. Ogromne znaczenie ma dla Afgańczyków rodzina. Ludzie starsi są bardzo szanowani – stanowią autorytet i podporę domu. Mieszkańcy Jedwabnego Szlaku kochają również trwające 2-3 dni wesela, na które zaprasza się 200-500 osób. Pomimo wciąż trwającej wojny, ludzie starają się żyć normalnie – pracują, chodzą na zakupy, uczą się.


Afganistan nie powinien być kojarzony tylko z konfliktami zbrojnymi. Jest to kraj, którego krajobrazy mogą być porównywane z widokami Szwajcarii. Spotkanie wywarło na wszystkich niesamowite wrażenie. Porwały nas piękne opowieści o zwyczajach, które sam oglądał nasz gość i o ludziach, których spotykał tam w odległym kraju. Wszystkich zainteresowanych Afganistanem razem z panem Zbigniewem Pawlakiem odsyłamy do studiowania książek takich jak „Tysiące wspaniałych słońc” czy „Chłopiec z latawcem” autorstwa Khaled Hosseini.”